Bindallı 2017 Modası Yeni Trend’ler

11.05.2017
4.298
Bindallı 2017 Modası Yeni Trend’ler

Yeni Nesil Bindallı Modası
Kına gecesi, gelinin evlenmeden önceki son gecesini baba evinde geçirerek bu güzel olayı kutlaması ve ailesiyle vedalaşması için yapılır. Yani hüznün ve mutluluğun bir arada yaşandığı günlerdir kına geceleri. Kına gecesinin en önemli anı sevdiklerinin gelinin etrafını sardığı ve kınasını yaktığı zamandır. Tabi ki gelinin üzerinde rengarenk desen desen bindallısı vardır. Bu gelenek bize Osmanlı zamanından kalmıştır. O zamanlarda bindallılar önce düğünlerde giyilir, daha sonrada başka düğünlerde elbise olarak giyilirmiş.
Bindallılar kadife ve atlas gibi kumaşların üzerine motifler işlenerek yapılır. Kullanılan renkler, bordo ve lacivertten zamanla beyaza dönmüştür. Geleneksel bindallılar çok pahalıdır çünkü üzerindeki işlemeler tek tek elle yapılır. Günümüzde ise teknolojik gelişmeler sayesinde sırma tel kadar zarif duracak işlemeler çok daha çabuk çok daha uygun fiyatlara yapılabilmektedir. Ama illaki ben geleneksel el işlemeli bindallı giymeliyim diyorsanız, kiralama imkanınız da var.
Bindallının altına seçeceğimiz, onun kumaşına uygun işlemeli terliklerle kıyafetimizi bütünleyebiliriz. İsteğimize göre topuklu ayakkabı seçeceğimiz gibi kendi süsleyeceğimiz babetlerle de kıyafetimizi tamamlayabiliriz. Saç aksesuarı bindallının vazgeçilmezlerindendir neredeyse. Tesettürlü kızlar bindallıları-na uygun renkte başörtüsü seçerken, diğerleri de sallanan taşlı, tokaları tercih etmekteler. Saç modellerinin daha abartılı, tesettürlü bayanların abiye saçları daha şaşalı tercih edilmektedir. Herkesin zevkine maddi durumuna uygun bindallı bulma imkanı olduğu gibi seçilen bindallıların vücut hatlarımıza da uygun olması da çok büyük bir önem arz etmektedir.
Bu önemli günlerde abartıya çok fazla kaçmamakla beraber gösterişli olmak da önemlidir. Kadife kumaşların üzerine işlemeler, mor, bordo ve lacivert renkler hem şık hem de gösterişli olmaktadır. Osmanlı döneminden kalma bir gelenek olduğu için de Osmanlı duygusunu yansıtan modelleri tercih etmek ve Osmanlı ruhunu yaşatmak çok daha gösterişli olacaktır.
Gönlünüze göre bir kına geceniz, gönlünüze uygun bir bindallınız olsun.

Setr-i Nur / Gelinlik / Bindallı / Kaftan

 

Whatsapp
Setr-i Nur
Setr-i Nur
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Lütfen hangi ilden yazdığınızı belirtiniz.