Kadın Ve Makyaj

18.05.2017
2.429
Kadın Ve Makyaj

Kadın ve makyaj

Güzel ve doğru yapılan bir makyajla daha hoş daha çekici olabiliriz elbette. Özellikle de her gün sosyal yaşantının içindeysek buna daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Makyaj malzemesi ürünleri alırken, öncelikle tercih ettiğimiz bir markanın makyaj setini almalıyız. Tabi içinde zararlı kimyasal madde ihtiva eden bayağı ürünlerden kaçınarak, maddi durum ve imkanlarımızın ölçüsünde kimyasal madde içeriğinin en az olduğu ürünleri tercih etmemiz gerekir. Peki, doğru makyaj teknikleri nelerdir?

İlk olarak cilt temizleme ürünleriyle cildimizi temizlemeli, daha sonra da tonikle sıkılaştırmalıyız. Kullandığımız ürünlerin yüzümüzün yağ oranına göre kullanılmasına dikkat etmeliyiz. Daha sonra yüzümüze, yaz kış fark etmeden güneş koruyucu sürmeliyiz. Bütün bunlar yüzümüzü makyaja hazır hale getirecektir. Ardından her kullanımdan sonra yıkayıp kurulamak kaydıyla fondöten süngeri ile fondöteni cildimize uygulamalıyız. Fondötenimizi doğru kullanmak istiyorsak, gündüz makyajını gün ışığı alan bir mekanda, gece makyajını da bol ışıkla aydınlatılmış mekanlarda yapmalıyız. Cildimize en uygun renkleri seçmeliyiz. Şayet hangi rengin cildimize daha uygun olduğu hususunda tereddütlerimiz varsa makyaj konusunda güvendiğimiz birilerinden bu konuda destek alabiliriz. Daha sonra cildimizde ihtiyaç olan bölgelere pudra uygularız. Eğer fondöten üzerine pudra kullanacaksak, pudra şeffaf olmalı. Sadece pudra kullanacaksak cilt rengimize uygun pudrayı tercih etmeliyiz.

Gözlere uygulanacak olan makyaj günlük ise çok abartılı ve çok renkli olmamalı. Eğer gözlerinizin daha büyük görünmesini istiyorsanız; kirpiklerin dibine çektiğiniz göz kalemini göz uçlarında azıcık taşırmalısınız. Eğer gözleriniz birbirine yakınsa iç köşelerini beyaz renkle aydınlatmalı dış kısımlarını ise daha koyu renkler ile renklendirmelisiniz. Eğer gözleriniz birbirinden ayrıksa göz pınarlarınızın üst kısmına, kaşınıza kadar koyu bir farla gölgelendirme yapabilirsiniz. Gözlerinizin daha büyük ve çekici görünmesini istiyorsanız koyu kahve ya da siyah maskara kullanmalısınız. Maskaranın yüzünüze bulaşmasını istemiyorsanız başınızı biraz yukarı kaldırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Allık sürmek için kullanacağımız fırça yumuşak ve uzun tüylü olmalıdır. Gece makyajı için kullanacağınız allık daha koyu tonda olmalıdır. Genel olarak allık için pembe veya şeftali renkleri kullanılabilir. Burada dikkat etmeniz gereken bir hususta allığı iyice dağıtmak olacaktır.

Dudaklarımız ince ise, dudakların bitimini kemik rengi bir ruj ile inceden çerçevelendirip, kullanmak istediğimiz ruju bu çerçevenin içine uygulamalıyız. Dudaklarımızın dolgun görünmesini istiyorsak şayet açık renkleri, küçük görünmesini istiyorsak koyu renkleri seçmeliyiz. Ayrıca rengi çok belli olmayan dudak nemlendiricilerini de çok yoğun olmadan kullanabiliriz. Makyaj yaptıktan sonra hem bakımlı hem de doğal görünmek istiyorsak, tenimizin tonuna en yakın renkleri seçmeliyiz. Kullandığımız ürünlerinde iyi olmasına dikkat etmeliyiz. Fondöten kırışık izlenimi vermemeli, far kirpiklerimizde pütür pütür kalmamalı. Çoğu zaman sade bir makyaj için fondöten kullanılmaz, içinde koruma faktörü bulunan renkli nemlendiriciler de tercih edilebilir. Ciltteki lekeleri renk farklarını yok etmek istiyorsak da BB kremden ya da CC kremden yararlanabiliriz. Aynı zamanda renklendiricileri boynumuza da uygulamalıyız ki renk farkı olmasın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Setr-i Nur
Setr-i Nur
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?