Tesettür Bindallı ( Kaftan ) Modelleri

08.02.2017
13.711
Tesettür Bindallı ( Kaftan ) Modelleri

Tesettür Bindallı (Kaftan)

Osmanlı motifleriyle, doğu rüzgârı estiren bindallı çeşitleri, kına törenlerinin vazgeçilmez giysileridir. Tesettür ‘örtünme’ anlamındadır ve Osmanlının geleneksel giysilerinin temelini oluşturur. Kadife türü parlak kumaşlar üzerine yaprak ve dal gibi kabartmaların, göz alıcı olacak şekilde tasarlanmış giysilere bindallı denilmektedir. Bazı yerlerde Hint modelleri de tercih edilmektedir. Ellere takılan takılarla bir bütünlük oluşturan tesettür bindallı, geleneksel giysi kategorisinde beğenilen çeşitler arasındadır.

 

KINA TÖRENLERİ BİNDALLI İLE GÜZEL

 

Bizim kültürümüzün bir parçası olan bindallı modeller, Avrupa tarzı rüzgârından etkilenebilmektedir. Ancak, Osmanlı’dan kalan geleneksel bindallı çeşitleri, tesettür kaftan olarak bildiğimiz türlere göre imal edilmiştir. Üzerindeki altın sarısı kabartmalar, başörtüsü ve üst kısmının kapalı olması, bu giysinin, bayanlar içinde, tesettür olarak anılmaktadır. Tesettürlü giyinmek isteyenler için, tesettürlü bir kına törenim olsun, diyenler için, tesettür bindallı güzel bir tercihtir.

ÖZEL BİR ÜRETİM AŞAMASINDAN GEÇMEKTEDİR

 

Genellikle kadife türü kumaşlardan üretilen bu ürün, aradığınız kalitede üretilmektedir. Etek kısmı ayaklara kadardır. Osmanlı motifleri, bindallı kategorisinde en çok tercih edilen gruptur. Sarkık kollar, motifli başörtüsü ve motifli etek kısmı, tamamen örtülüdür ve tesettür uygundur. Üzerindeki kabartmalar da, Osmanlı motiflerini hatırlatmaktadır. Daha çok elit tabakanın tercihi Hint tarzı bindallı, yine tesettür grubuna girmektedir. Tamamen Hint rüzgârları estiren bu grup, yine çok tutulan bir modeldir. Altta ayaklara kadar geniş etekli ferace, üzerinde motifli kaftan, uyumlu bir şekilde üretilmektedir.

 

Yarasa kol bindallı ürünleri de oldukça beğenilen modellerdendir. Yarasa kol bindallıları, fuşyalar, gülkurusu, zümrüt,mor renk ve kırmızı renk, bindallı ürünlerinin en çok tercih edilen grubuna girmektedir. Ayrıca, tesettür bindallı özel baş modelleri de büyük ilgi görmektedir. Başörtüsü kısmına özel modeller de tercih edilebilmektedir.

KINA GÜNÜNÜZE RENK KATIN

 

Kınaların vazgeçilmez giysisi olan bindallı, bin bir renk ve tasarımlarıyla, seçenleri zor durumda bırakmaktadır. Başörtüsüz tesettür olmayacağından, bindallı ürünlerinde başörtüsü vazgeçilmez bir konumdadır. Dantel ve kabartma tasarımları bakımından tesettür bindallı çeşitleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Günümüz şartlarında oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olan bindallı çeşitleri, üzerindeki tesettür kaftan ile tarihi bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Kaftan, Osmanlı rüzgârı estiren, etkileyici bir giyim tarzıdır. Günümüz şartlarında tesettür kaftan çeşitleri, özel kabartma tasarımlarıyla, mükemmel bir görünüm sunmaktadır. Yarasa kol, ince bel modeller ve özel türbanlı seçenekleriyle, tesettür bindallı çeşitleri, büyük ilgi görmektedir.

 

Çift kol modelleri, kına gecesine özel modelleri ve prenses modelleri, en çok tercih edilen modellerdir. Tesettürlü bindallı çeşitleri çeşitlerinin, tesettürlü olmayanlardan farkı, göğüs kısmı, kollar ve başörtüsü kısmıdır. Bu kısımlar, tesettür kaftan modelli bindallı çeşitlerinde, örtülüdür. Başörtüsüz tesettürün oluşması zaten mümkün değildir. Tesettürün şartı, başörtüsüdür. Bir elbisenin tesettürlü olması için, öncelikle kapatılması gereken yerlerin kapatılması gerekir. Tesettür, el, yüz ve ayak kısımlarının, vücudun diğer kısımlarının belli olmayacak şekilde, kapatılmasıdır. Tesettürde esas olan vücudun tanınmamasıdır.

 

HER YIL YENİ MODELLER ÇIKMAKTADIR

 

Her yıl yeni modellerle ortaya çıkan tesettür çeşitleri, yeni renk ve modellerle, sürekli alıcı bulmaktadır. Üzerindeki kaftanına uygulanan motif çalışmaları, mükemmel bir bindallı için şarttır. Bazı bindallı çeşitlerinden, içerisindeki feracelerde motif vardır. Geniş etek, Avrupa tarzı temellidir. Osmanlının asıl tesettüründe sade etek vardır. Eteğin genişçe çember şeklinde açılması, Avrupa tarzı eteklerden kalmadır. Osmanlı’nın kültürü olan bindallı modellerine sahip çıkmak için, yabancı kültürlerin bindallı anlayışına girmesine izin verilmemesi gerekir. Kına gecelerinin vazgeçilmez takdim elbisesi olan bindallı çeşitleri, bu gün için hala büyük bir ilgi ile tercih edilmektedir.

 

Whatsapp
Setr-i Nur
Setr-i Nur
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Lütfen hangi ilden yazdığınızı belirtiniz.